Pressure Sensors, TransducersSSI Technologies Inc P51-300-A-AD-P-5V-000-000
P51-300-A-AD-P-5V-000-000
5S-P51-300-A-AD-P-5V-000-000
P51-300-A-AD-P-5V-000-000
SENSOR 300PSI 7/16-20 UNF 1-5V
| Pressure Type: | Absolute |
| Operating Pressure: | 300 PSI (2068.43 kPa) |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 1 V ~ 5 V |
| Accuracy: | ??????0.5% |
| Voltage - Supply: | 8 V ~ 30 V |
| Port Size: | Male - 7/16 (11.11mm) UNF |
| Maximum Pressure: | Packard |
| Operating Temperature: | 3 Pin |