Pressure Sensors, TransducersSSI Technologies Inc P51-200-A-C-P-20MA-000-000
P51-200-A-C-P-20MA-000-000
5S-P51-200-A-C-P-20MA-000-000
P51-200-A-C-P-20MA-000-000
SENSOR 200PSI M12-1.5 6G 20MA
Product Description
| Packaging: | MediaSensor? |
| Pressure Type: | Absolute |
| Operating Pressure: | 200 PSI (1378.95 kPa) |
| Output Type: | Analog Current |
| Output: | 4 mA ~ 20 mA |
| Accuracy: | ??????0.5% |
| Voltage - Supply: | 8 V ~ 30 V |
| Port Size: | Male - M12 x 1.5 |
| Port Style: | Threaded |
| Features: | Amplified Output |
| Termination Style: | Temperature Compensated |
| Maximum Pressure: | Packard |
| Operating Temperature: | 3 Pin |