P51-1000-S-E-D-5V-000-000
5S-P51-1000-S-E-D-5V-000-000
P51-1000-S-E-D-5V-000-000
SENSOR 1000PSIS 3/8 UNF 5V INPUT
Pressure Type:Sealed Gauge
Operating Pressure:1000 PSI (6894.76 kPa)
Output Type:Analog Voltage
Output:1 V ~ 5 V
Accuracy:??????0.5%
Voltage - Supply:8 V ~ 30 V
Port Size:Male - 3/8 (9.52mm) UNF
Port Style:Threaded
Features:Amplified Output
Termination Style:Temperature Compensated
Maximum Pressure:Deutsch
Operating Temperature:3 Pin