Pressure Sensors, TransducersSSI Technologies Inc P51-1000-S-B-I36-20MA-000-000
P51-1000-S-B-I36-20MA-000-000
5S-P51-1000-S-B-I36-20MA-000-000
P51-1000-S-B-I36-20MA-000-000
SENSOR 1000PSIS 1/8NPT 20MA
| Pressure Type: | Sealed Gauge |
| Operating Pressure: | 1000 PSI (6894.76 kPa) |
| Output Type: | Analog Current |
| Output: | 4 mA ~ 20 mA |
| Accuracy: | ??????0.5% |
| Voltage - Supply: | 8 V ~ 30 V |
| Port Size: | Male - 1/8 (3.18mm) NPT |