Pressure Sensors, TransducersSSI Technologies Inc P51-1000-S-A-I36-5V-000-000
P51-1000-S-A-I36-5V-000-000
5S-P51-1000-S-A-I36-5V-000-000
P51-1000-S-A-I36-5V-000-000
SENSOR 1000PSIS 1/4NPT 5V
Product Description
| Packaging: | MediaSensor? |
| Pressure Type: | Sealed Gauge |
| Operating Pressure: | 1000 PSI (6894.76 kPa) |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 1 V ~ 5 V |
| Accuracy: | ??????0.5% |
| Voltage - Supply: | 8 V ~ 30 V |
| Port Size: | Male - 1/4 (6.35mm) NPT |