P51-1000-A-J-P-20MA-000-000
5S-P51-1000-A-J-P-20MA-000-000
P51-1000-A-J-P-20MA-000-000
SENSOR 1000PSI 3/8-24 UNF 20MA
Pressure Type:Absolute
Operating Pressure:1000 PSI (6894.76 kPa)
Output Type:Analog Current
Output:4 mA ~ 20 mA
Accuracy:??????0.5%
Voltage - Supply:8 V ~ 30 V
Port Size:Male - 3/8 (9.52mm) UNF
Port Style:Threaded
Features:Amplified Output
Termination Style:Temperature Compensated
Maximum Pressure:Packard
Operating Temperature:3 Pin