Pressure Sensors, TransducersSSI Technologies Inc P51-1000-A-AF-P-5V-000-000
P51-1000-A-AF-P-5V-000-000
5S-P51-1000-A-AF-P-5V-000-000
P51-1000-A-AF-P-5V-000-000
SENSOR 1000PSI 9/16-18 UNF 1-5V
| Pressure Type: | Absolute |
| Operating Pressure: | 1000 PSI (6894.76 kPa) |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 1 V ~ 5 V |
| Accuracy: | ??????0.5% |
| Voltage - Supply: | 8 V ~ 30 V |
| Port Size: | Male - 9/16 (14.29mm) UNF |
| Port Style: | Threaded |
| Features: | Amplified Output |
| Termination Style: | Temperature Compensated |
| Maximum Pressure: | Packard |
| Operating Temperature: | 3 Pin |