Pressure Sensors, TransducersHoneywell Sensing and Productivity Solutions NSCSSNN100PDUNV
NSCSSNN100PDUNV
5S-NSCSSNN100PDUNV
NSCSSNN100PDUNV
SENSOR PRESS DIFF 100PSI
Product Description
| Packaging: | TruStability? NSC |
| Pressure Type: | Differential |
| Operating Pressure: | ??????100 PSI (??????689.48 kPa) |
| Output Type: | Wheatstone Bridge |
| Output: | 0 mV ~ 172.5 mV (5V) |
| Accuracy: | ??????0.25% |
| Voltage - Supply: | 1.5 V ~ 12 V |
| Port Size: | - |
| Port Style: | No Port |
| Features: | - |
| Termination Style: | PC Pin |
| Maximum Pressure: | ??????250 PSI (??????1723.69 kPa) |