Pressure Sensors, TransducersHoneywell Sensing and Productivity Solutions NSCSSNN015PGUNV
NSCSSNN015PGUNV
5S-NSCSSNN015PGUNV
NSCSSNN015PGUNV
SENSOR PRES 15PSI GAUG 12V SIP
Product Description
| Packaging: | TruStability? NSC |
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 15 PSI (103.42 kPa) |
| Output Type: | Wheatstone Bridge |
| Output: | 0 mV ~ 77.5 mV (5V) |
| Accuracy: | ??????0.25% |
| Voltage - Supply: | 1.5 V ~ 12 V |
| Port Size: | - |
| Port Style: | No Port |
| Features: | - |
| Termination Style: | PC Pin |
| Maximum Pressure: | 30 PSI (206.84 kPa) |