Pressure Sensors, TransducersHoneywell Sensing and Productivity Solutions NSCSANN150PAUNV
NSCSANN150PAUNV
5S-NSCSANN150PAUNV
NSCSANN150PAUNV
BRD MNT PRESSURE SENSORS
Product Description
| Packaging: | TruStability? NSC |
| Pressure Type: | Absolute |
| Operating Pressure: | 150 PSI (1034.21 kPa) |
| Output Type: | Wheatstone Bridge |
| Output: | 0 mV ~ 94.5 mV (5V) |
| Accuracy: | ??????0.25% |
| Voltage - Supply: | 1.5 V ~ 12 V |
| Port Size: | Male - 0.19 (4.93mm) Tube |
| Port Style: | Barbed |
| Features: | - |
| Termination Style: | PC Pin |
| Maximum Pressure: | 250 PSI (1723.69 kPa) |