Pressure Sensors, TransducersHoneywell Sensing and Productivity Solutions NSCDRRN100PAUNV
NSCDRRN100PAUNV
5S-NSCDRRN100PAUNV
NSCDRRN100PAUNV
SENSOR PRESS ABSOLUTE 100PSI
Product Description
| Packaging: | TruStability? NSC |
| Pressure Type: | Absolute |
| Operating Pressure: | 100 PSI (689.48 kPa) |
| Output Type: | Wheatstone Bridge |
| Output: | 0 mV ~ 63 mV (5V) |
| Accuracy: | ??????0.25% |
| Voltage - Supply: | 1.5 V ~ 12 V |
| Port Size: | Male - 0.08 (1.93mm) Tube |
| Port Style: | Dual |
| Features: | Barbed |
| Termination Style: | - |
| Maximum Pressure: | PC Pin |
| Operating Temperature: | 250 PSI (1723.69 kPa) |
| Package / Case: | -40??????C ~ 85??????C |
| Supplier Device Package: | 8-DIP (0.524 |
| Other: | 13.30mm),Dual Ports,Same Side,8-DIP |