Pressure Sensors, TransducersAmphenol Advanced Sensors NPI-19A-050AV
NPI-19A-050AV
5S-NPI-19A-050AV
NPI-19A-050AV
SENSOR PRES 50PSI ABS
Product Description
| Packaging: | NPI-19 |
| Pressure Type: | Absolute |
| Operating Pressure: | 50 PSI (344.74 kPa) |
| Output Type: | Wheatstone Bridge |
| Output: | 0 mV ~ 100 mV |
| Accuracy: | ??????0.5% |
| Voltage - Supply: | 10V |
| Port Size: | - |
| Port Style: | No Port |
| Features: | Temperature Compensated |
| Termination Style: | Flex Cable |
| Maximum Pressure: | 100 PSI (689.48 kPa) |