Pressure Sensors, TransducersAmphenol Advanced Sensors NPC-1220-100D-3-L
NPC-1220-100D-3-L
5S-NPC-1220-100D-3-L
NPC-1220-100D-3-L
SENSOR PRES 100PSIA 0-50MV DIP
Product Description
| Packaging: | NPC-1220 |
| Pressure Type: | Differential |
| Operating Pressure: | 100 PSI (689.48 kPa) |
| Output Type: | Wheatstone Bridge |
| Output: | 0 mV ~ 50 mV |
| Accuracy: | ??????0.1% |
| Voltage - Supply: | - |
| Port Size: | Male - 0.12 (3.04mm) Tube |
| Port Style: | Dual |
| Features: | Barbless |
| Termination Style: | Temperature Compensated |
| Maximum Pressure: | PCB |
| Operating Temperature: | 300 PSI (2068.43 kPa) |