Pressure Sensors, TransducersAmphenol Advanced Sensors NPC-1220-030G-1-L
NPC-1220-030G-1-L
5S-NPC-1220-030G-1-L
NPC-1220-030G-1-L
SENSOR PRES 30PSIA 0-50MV DIP
Product Description
| Packaging: | NPC-1220 |
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 30 PSI (206.84 kPa) |
| Output Type: | Wheatstone Bridge |
| Output: | 0 mV ~ 50 mV |
| Accuracy: | ??????0.1% |
| Voltage - Supply: | - |
| Port Size: | Male - 0.12 (3.04mm) Tube |
| Port Style: | Barbless |
| Features: | Temperature Compensated |
| Termination Style: | PCB |
| Maximum Pressure: | 90 PSI (620.53 kPa) |