Pressure Sensors, TransducersAmphenol Advanced Sensors NPC-1210-100G-1-S
NPC-1210-100G-1-S
5S-NPC-1210-100G-1-S
NPC-1210-100G-1-S
SENSOR PRES 100PSIA 0-100MV DIP
Product Description
| Packaging: | NPC-1210 |
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 100 PSI (689.48 kPa) |
| Output Type: | Wheatstone Bridge |
| Output: | 0 mV ~ 100 mV |
| Accuracy: | ??????0.1% |
| Voltage - Supply: | - |
| Port Size: | Male - 0.13 (3.23mm) Tube |
| Port Style: | Barbless |
| Features: | Temperature Compensated |
| Termination Style: | PC Pin |
| Maximum Pressure: | 300 PSI (2068.43 kPa) |