Pressure Sensors, TransducersAmphenol Advanced Sensors NPC-1210-030D-3-S
NPC-1210-030D-3-S
5S-NPC-1210-030D-3-S
NPC-1210-030D-3-S
SENSOR PRES 30PSIA 0-100MV DIP
Product Description
| Packaging: | NPC-1210 |
| Pressure Type: | Differential |
| Operating Pressure: | 30 PSI (206.84 kPa) |
| Output Type: | Wheatstone Bridge |
| Output: | 0 mV ~ 100 mV |
| Accuracy: | ??????0.1% |
| Voltage - Supply: | - |
| Port Size: | Male - 0.13 (3.23mm) Tube |
| Port Style: | Dual |
| Features: | Barbless |
| Termination Style: | Temperature Compensated |
| Maximum Pressure: | PC Pin |
| Operating Temperature: | 90 PSI (620.53 kPa) |