Pressure Sensors, TransducersAmphenol Advanced Sensors NPA-700B-015G
NPA-700B-015G
5S-NPA-700B-015G
NPA-700B-015G
SENSOR PRES 15PSI GAUGE SMD
Product Description
| Packaging: | NPA-700 |
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 15 PSI (103.42 kPa) |
| Output Type: | I2C |
| Output: | 14 b |
| Accuracy: | ??????1.5% |
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Port Size: | Male - 0.12 (3mm) Tube |
| Port Style: | Dual |
| Features: | Barbed |
| Termination Style: | Temperature Compensated |
| Maximum Pressure: | Gull Wing |
| Operating Temperature: | 60 PSI (413.69 kPa) |