Pressure Sensors, TransducersAmphenol Advanced Sensors NPA-500B-030A
NPA-500B-030A
5S-NPA-500B-030A
NPA-500B-030A
SENSOR PRES 30PSI ABSOLUT SMD
Product Description
| Packaging: | NPA-500 |
| Pressure Type: | Absolute |
| Operating Pressure: | 30 PSI (206.84 kPa) |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 0.5 V ~ 4.5 V |
| Accuracy: | ??????1.5% |
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Port Size: | Male - 0.12 (3mm) Tube |
| Port Style: | Dual |
| Features: | Barbed |
| Termination Style: | Amplified Output |
| Maximum Pressure: | Temperature Compensated |
| Operating Temperature: | Gull Wing |
| Package / Case: | 60 PSI (413.69 kPa) |