Pressure Sensors, TransducersAmphenol Advanced Sensors NPA-500B-015G
NPA-500B-015G
5S-NPA-500B-015G
NPA-500B-015G
SENSOR PRES 15PSI GAUGE SMD
Product Description
| Packaging: | NPA-500 |
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 15 PSI (103.42 kPa) |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 0.5 V ~ 4.5 V |
| Accuracy: | ??????1.5% |
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Port Size: | Male - 0.12 (3mm) Tube |
| Operating Temperature: | Gull Wing |
| Package / Case: | 60 PSI (413.69 kPa) |