Pressure Sensors, TransducersAmphenol Advanced Sensors NPA-300B-030A
NPA-300B-030A
5S-NPA-300B-030A
NPA-300B-030A
SENSOR PRES 30PSI ABSOLUT SMD
Product Description
| Packaging: | NPA-300 |
| Pressure Type: | Absolute |
| Operating Pressure: | 30 PSI (206.84 kPa) |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 2 V ~ 3 V |
| Accuracy: | ??????1.5% |
| Voltage - Supply: | 3.135 V ~ 3.465 V |
| Port Size: | Male - 0.12 (3mm) Tube |
| Operating Temperature: | Gull Wing |
| Package / Case: | 60 PSI (413.69 kPa) |