Pressure Sensors, TransducersHoneywell Sensing and Productivity Solutions NBPMANN100PGUNV
NBPMANN100PGUNV
5S-NBPMANN100PGUNV
NBPMANN100PGUNV
SENSOR PRES 100PSI GAUG 12V SMT
Product Description
| Packaging: | NBP |
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 100 PSI (689.48 kPa) |
| Output Type: | Wheatstone Bridge |
| Output: | 0 mV ~ 86 mV (5V) |
| Accuracy: | ??????0.25% |
| Voltage - Supply: | 1.8 V ~ 12 V |
| Port Size: | Male - 0.11 (2.74mm) Tube |
| Port Style: | Barbed |
| Features: | - |
| Termination Style: | Surface Mount (SMD |
| Maximum Pressure: | SMT) |
| Operating Temperature: | 240 PSI (1654.74 kPa) |