Pressure Sensors, TransducersHoneywell Sensing and Productivity Solutions NBPLANS150PGUNV
NBPLANS150PGUNV
5S-NBPLANS150PGUNV
NBPLANS150PGUNV
SENSOR PRES 150PSI GAUG 12V SMT
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 150 PSI (1034.21 kPa) |
| Output Type: | Wheatstone Bridge |
| Output: | 0 mV ~ 130 mV (5V) |
| Accuracy: | ??????0.25% |
| Voltage - Supply: | 1.8 V ~ 12 V |
| Port Size: | Male - 0.11 (2.74mm) Tube |
| Port Style: | Barbed |
| Features: | - |
| Termination Style: | Surface Mount |
| Maximum Pressure: | 300 PSI (2068.43 kPa) |