Pressure Sensors, TransducersHoneywell Sensing and Productivity Solutions NBPDPNN030PGUNV
NBPDPNN030PGUNV
5S-NBPDPNN030PGUNV
NBPDPNN030PGUNV
SENSOR PRES 30PSI GAUG 12V DIP
Product Description
| Packaging: | NBP |
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 30 PSI (206.84 kPa) |
| Output Type: | Wheatstone Bridge |
| Output: | 0 mV ~ 105 mV (5V) |
| Accuracy: | ??????0.25% |
| Voltage - Supply: | 1.8 V ~ 12 V |
| Port Size: | - |
| Port Style: | No Port |
| Features: | - |
| Termination Style: | PC Pin |
| Maximum Pressure: | 60 PSI (413.69 kPa) |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 125??????C |
| Package / Case: | 4-DIP (0.453 |
| Supplier Device Package: | 11.50mm) |