Pressure Sensors, TransducersTE Connectivity Measurement Specialties M7139-300PG-500000
M7139-300PG-500000
5S-M7139-300PG-500000
M7139-300PG-500000
SENSOR 300PSI 1/4NPT W/CONN
Product Description
| Packaging: | M7100 |
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 300 PSI (2068.43 kPa) |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 0.5 V ~ 4.5 V |
| Accuracy: | ??????0.25% |
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Port Size: | Male - 1/4 (6.35mm) NPT |
| Port Style: | Threaded |
| Features: | Temperature Compensated |
| Termination Style: | Connector |
| Maximum Pressure: | 600 PSI (4136.85 kPa) |