Pressure Sensors, TransducersTE Connectivity Measurement Specialties M5254-000005-300PG
M5254-000005-300PG
5S-M5254-000005-300PG
M5254-000005-300PG
TRANSDUCER
Product Description
| Packaging: | M5200 |
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 300 PSI (2068.43 kPa) |
| Output Type: | Analog Current |
| Output: | 4 mA ~ 20 mA |
| Accuracy: | ??????0.25% |
| Voltage - Supply: | 9 V ~ 30 V |
| Port Size: | Male - 1/4 (6.35mm) NPT |
| Port Style: | Threaded |
| Features: | Temperature Compensated |
| Termination Style: | Connector |
| Maximum Pressure: | 600 PSI (4136.85 kPa) |