Pressure Sensors, TransducersTE Connectivity Measurement Specialties M5254-000002-020BG
M5254-000002-020BG
5S-M5254-000002-020BG
M5254-000002-020BG
TRANSDUCER
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 290.08 PSI (2000 kPa) |
| Output Type: | Analog Current |
| Output: | 4 mA ~ 20 mA |
| Accuracy: | ??????0.25% |
| Voltage - Supply: | 9 V ~ 30 V |
| Port Size: | Male - 1/4 (6.35mm) BSPP |
| Termination Style: | Connector |
| Maximum Pressure: | 580.15 PSI (4000 kPa) |