Pressure Sensors, TransducersTE Connectivity Measurement Specialties M5244-000004-050PG
M5244-000004-050PG
5S-M5244-000004-050PG
M5244-000004-050PG
TRANSDUCER 1-5VDC 50PSI
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 50 PSI (344.74 kPa) |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 1 V ~ 5 V |
| Accuracy: | ??????0.25% |
| Voltage - Supply: | 8 V ~ 30 V |
| Port Size: | Male - 7/16 (11.11mm) UNF |
| Termination Style: | Connector |
| Maximum Pressure: | 100 PSI (689.48 kPa) |