Pressure Sensors, TransducersTE Connectivity Measurement Specialties M5241-000005-500PG
M5241-000005-500PG
5S-M5241-000005-500PG
M5241-000005-500PG
TRANSDUCER 500# PRES 1-5V
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 500 PSI (3447.38 kPa) |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 1 V ~ 5 V |
| Accuracy: | ??????0.25% |
| Voltage - Supply: | 8 V ~ 30 V |
| Port Size: | Male - 1/4 (6.35mm) NPT |
| Termination Style: | Connector |
| Maximum Pressure: | 1000 PSI (6894.76 kPa) |