Pressure Sensors, TransducersTE Connectivity Measurement Specialties M5241-000005-300PG
M5241-000005-300PG
5S-M5241-000005-300PG
M5241-000005-300PG
TRANSDUCER 1-5VDC 300PSI
Product Description
| Packaging: | M5200 |
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 300 PSI (2068.43 kPa) |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 1 V ~ 5 V |
| Accuracy: | ??????0.25% |
| Voltage - Supply: | 8 V ~ 30 V |
| Port Size: | Male - 1/4 (6.35mm) NPT |
| Port Style: | Threaded |
| Features: | Temperature Compensated |
| Termination Style: | Connector |
| Maximum Pressure: | 600 PSI (4136.85 kPa) |