Pressure Sensors, TransducersTE Connectivity Measurement Specialties M5234-000004-100PG
M5234-000004-100PG
5S-M5234-000004-100PG
M5234-000004-100PG
TRANSDUCER 0.5-4.5VDC 100PSI
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 100 PSI (689.48 kPa) |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 0.5 V ~ 4.5 V |
| Accuracy: | ??????0.25% |
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Port Size: | Male - 7/16 (11.11mm) UNF |
| Termination Style: | Connector |
| Maximum Pressure: | 200 PSI (1378.95 kPa) |