M5231-000005-050PG
5S-M5231-000005-050PG
M5231-000005-050PG
TRANSDUCER 0.5-4.5VDC 50PSI
Product Description
Packaging:M5200
Pressure Type:Vented Gauge
Operating Pressure:50 PSI (344.74 kPa)
Output Type:Analog Voltage
Output:0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy:??????0.25%
Voltage - Supply:4.75 V ~ 5.25 V
Port Size:Male - 1/4 (6.35mm) NPT
Port Style:Threaded
Features:Temperature Compensated
Termination Style:Connector
Maximum Pressure:100 PSI (689.48 kPa)