Pressure Sensors, TransducersTE Connectivity Measurement Specialties M5151-000005-050PG
M5151-000005-050PG
5S-M5151-000005-050PG
M5151-000005-050PG
TRANSDUCER 4-20MA 50PSI
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 50 PSI (344.74 kPa) |
| Output Type: | Analog Current |
| Output: | 4 mA ~ 20 mA |
| Accuracy: | ??????1% |
| Voltage - Supply: | 9 V ~ 30 V |
| Port Size: | Male - 1/4 (6.35mm) NPT |
| Port Style: | Threaded |
| Features: | Temperature Compensated |
| Termination Style: | Cable 2' |
| Maximum Pressure: | 100 PSI (689.48 kPa) |