Pressure Sensors, TransducersTE Connectivity Measurement Specialties M3431-000006-500PG
M3431-000006-500PG
5S-M3431-000006-500PG
M3431-000006-500PG
SENSOR 500PSIG 1/8NPT .5-4.5V
Product Description
| Packaging: | MSP340 |
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 500 PSI (3447.38 kPa) |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 0.5 V ~ 4.5 V |
| Accuracy: | ??????1% |
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Port Size: | Male - 1/8 (3.18mm) NPT |
| Port Style: | Threaded |
| Features: | Amplified Output |
| Termination Style: | Temperature Compensated |
| Maximum Pressure: | Cable 2' |
| Operating Temperature: | 1000 PSI (6894.76 kPa) |