Pressure Sensors, TransducersTE Connectivity Measurement Specialties M3051-000005-500PG
M3051-000005-500PG
5S-M3051-000005-500PG
M3051-000005-500PG
TRANSDUCER 4-20MA 500# PRES
Product Description
| Packaging: | MSP300 |
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 500 PSI (3447.38 kPa) |
| Output Type: | Analog Current |
| Output: | 4 mA ~ 20 mA |
| Accuracy: | ??????1% |
| Voltage - Supply: | 9 V ~ 30 V |
| Port Size: | Male - 1/4 (6.35mm) NPT |
| Port Style: | Threaded |
| Features: | Amplified Output |
| Termination Style: | Temperature Compensated |
| Maximum Pressure: | Cable |
| Operating Temperature: | 1000 PSI (6894.76 kPa) |