Pressure Sensors, TransducersHoneywell Sensing and Productivity Solutions HSCSSNN015PG2A5
HSCSSNN015PG2A5
5S-HSCSSNN015PG2A5
HSCSSNN015PG2A5
SENSOR PRESS 15PSI GAUG 5V SIP
Product Description
| Packaging: | TruStability? HSC |
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 15 PSI (103.42 kPa) |
| Output Type: | I2C |
| Output: | 12 b |
| Accuracy: | ??????0.25% |
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Port Size: | - |
| Port Style: | No Port |
| Features: | Amplified Output |
| Termination Style: | Temperature Compensated |
| Maximum Pressure: | PC Pin |
| Operating Temperature: | 30 PSI (206.84 kPa) |