Pressure Sensors, TransducersHoneywell Sensing and Productivity Solutions HSCSANN100PGAA5
HSCSANN100PGAA5
5S-HSCSANN100PGAA5
HSCSANN100PGAA5
SENSOR PRES 100PSI GAUG 5V SIP
Product Description
| Packaging: | TruStability? HSC |
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 100 PSI (689.48 kPa) |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 0.5 V ~ 4.5 V |
| Accuracy: | ??????0.25% |
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Port Size: | Male - 0.19 (4.93mm) Tube |
| Port Style: | Barbed |
| Features: | Amplified Output |
| Termination Style: | Temperature Compensated |
| Maximum Pressure: | PC Pin |
| Operating Temperature: | 250 PSI (1723.69 kPa) |