Pressure Sensors, TransducersHoneywell Sensing and Productivity Solutions HSCDRRN015PDAA5
HSCDRRN015PDAA5
5S-HSCDRRN015PDAA5
HSCDRRN015PDAA5
SENSOR PRES 15PSI DIFF 5V DIP
Product Description
| Packaging: | TruStability? HSC |
| Pressure Type: | Differential |
| Operating Pressure: | ??????15 PSI (??????103.42 kPa) |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 0.5 V ~ 4.5 V |
| Accuracy: | ??????0.25% |
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Port Size: | Male - 0.08 (1.93mm) Tube |
| Port Style: | Dual |
| Features: | Barbed |
| Termination Style: | Amplified Output |
| Maximum Pressure: | Temperature Compensated |
| Operating Temperature: | PC Pin |
| Package / Case: | ??????60 PSI (??????413.69 kPa) |