Pressure Sensors, TransducersTE Connectivity Measurement Specialties D5154-000005-050PD
D5154-000005-050PD
5S-D5154-000005-050PD
D5154-000005-050PD
SENSOR PRESSURE
Product Description
| Packaging: | D51 |
| Pressure Type: | Differential |
| Operating Pressure: | 50 PSI (344.74 kPa) |
| Output Type: | Analog Current |
| Output: | 4 mA ~ 20 mA |
| Accuracy: | ??????0.1% |
| Voltage - Supply: | 9 V ~ 30 V |
| Port Size: | Male - 1/4 (6.35mm) NPT |
| Port Style: | Threaded |
| Features: | Temperature Compensated |
| Termination Style: | - |
| Maximum Pressure: | 150 PSI (1034.21 kPa) |