Pressure Sensors, TransducersAll Sensors Corporation BSM-015G-LF
BSM-015G-LF
5S-BSM-015G-LF
BSM-015G-LF
PRESSURE SNESOR 15PSIG SM
Product Description
| Packaging: | - |
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 15 PSI (103.42 kPa) |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 0 mV ~ 79.5 mV (3V) |
| Accuracy: | ??????2% |
| Voltage - Supply: | 6V |
| Port Size: | - |
| Port Style: | No Port |
| Features: | - |
| Termination Style: | Surface Mount |
| Maximum Pressure: | 45 PSI (310.26 kPa) |