B58611K1100A009
5S-B58611K1100A009
B58611K1100A009
PRESSURE SENSOR AKR 10.00 D80
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 145.04 PSI (1000 kPa) |
| Output Type: | Wheatstone Bridge |
| Output: | 0 mV ~ 120 mV (5V) |
| Accuracy: | ??????2% |
| Voltage - Supply: | 10V |
| Port Size: | Male - 0.19 (4.78mm) Tube |
| Termination Style: | Through Hole |
| Maximum Pressure: | 3.63 PSI (25 kPa) |