B58611K1100A003
5S-B58611K1100A003
B58611K1100A003
PRESSURE SENSOR AKR 0.100 D40
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 1.45 PSI (10 kPa) |
| Output Type: | Wheatstone Bridge |
| Output: | 0 mV ~ 50 mV (5V) |
| Accuracy: | ??????2% |
| Voltage - Supply: | 10V |
| Port Size: | Male - 0.19 (4.78mm) Tube |
| Port Style: | Barbless |
| Features: | - |
| Termination Style: | Solder Pad |
| Maximum Pressure: | 7.25 PSI (50 kPa) |