Pressure Sensors, TransducersHoneywell Sensing and Productivity Solutions ASDXACX015PASA5
ASDXACX015PASA5
5S-ASDXACX015PASA5
ASDXACX015PASA5
SENSOR 15 PSI ABS SPI 5V
Product Description
| Packaging: | ASDX |
| Pressure Type: | Absolute |
| Operating Pressure: | 15 PSI (103.42 kPa) |
| Output Type: | SPI |
| Output: | 12 b |
| Accuracy: | ??????2% |
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Port Size: | Male - 0.09 (2.31mm) Tube |
| Port Style: | Barbless |
| Features: | Temperature Compensated |
| Termination Style: | PCB |
| Maximum Pressure: | 30 PSI (206.84 kPa) |