Pressure Sensors, TransducersHoneywell Sensing and Productivity Solutions 40PC100G3A
40PC100G3A
5S-40PC100G3A
40PC100G3A
SENSOR GAUGE 0-100 PSI
Product Description
| Packaging: | 40PC |
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 100 PSI (689.48 kPa) |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Output: | 0.5 V ~ 4.5 V |
| Accuracy: | ??????3% |
| Voltage - Supply: | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Port Size: | Male - 0.18 (4.57mm) Tube |
| Port Style: | Barbless |
| Features: | Amplified Output |
| Termination Style: | PC Pin |
| Maximum Pressure: | 200 PSI (1378.95 kPa) |