Pressure Sensors, TransducersTE Connectivity Measurement Specialties 1451-050A-N
1451-050A-N
5S-1451-050A-N
1451-050A-N
SENSOR PRESSURE 50PSIA SMD
Product Description
| Packaging: | - |
| Pressure Type: | Absolute |
| Operating Pressure: | 50 PSI (344.74 kPa) |
| Output Type: | Wheatstone Bridge |
| Output: | 0 mV ~ 60 mV (3V) |
| Accuracy: | ??????0.25% |
| Voltage - Supply: | 3 V ~ 12 V |
| Port Size: | - |
| Port Style: | No Port |
| Features: | - |
| Termination Style: | PCB |
| Maximum Pressure: | 150 PSI (1034.21 kPa) |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 125??????C |
| Package / Case: | 10-SMD Module |
| Supplier Device Package: | - |
| Other: | ,,, |
Related special
- TE Connectivity
- 1 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
- In stock
- TE Connectivity
- 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
- Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
- 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
- Molex
- Hand Crimp Tool JHTR1031C
- TE Connectivity AMP Connectors
- 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- TE Connectivity DEUTSCH Connectors