Pressure Sensors, TransducersTE Connectivity Measurement Specialties 1210A-100G-3S
1210A-100G-3S
5S-1210A-100G-3S
1210A-100G-3S
SENSOR PRESSURE
Product Description
| Packaging: | - |
| Pressure Type: | Vented Gauge |
| Operating Pressure: | 100 PSI (689.48 kPa) |
| Output Type: | Wheatstone Bridge |
| Output: | 0 mV ~ 100 mV |
| Accuracy: | - |
| Voltage - Supply: | - |
| Port Size: | Male - 0.13 (3.18mm) Tube |
| Port Style: | Barbless |
| Features: | Temperature Compensated |
| Termination Style: | PC Pin |
| Maximum Pressure: | 300 PSI (2068.43 kPa) |
| Operating Temperature: | -40??????C ~ 125??????C |
| Package / Case: | 8-DIP Module |
| Supplier Device Package: | - |
| Other: | ,,, |
- TE Connectivity
- 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
- Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
- 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
- TE Connectivity AMP Connectors
- 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- TE Connectivity DEUTSCH Connectors