Optical Sensors - PhotodiodesMarktech Optoelectronics MTPD1346-010
MTPD1346-010
5S-MTPD1346-010
MTPD1346-010
PIN DIODE 1300NM FLAT 2.8MM TO46
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | 1346 |
| Wavelength: | 1300nm |
| Color - Enhanced: | Infrared (NIR)/Red |
| Spectral Range: | 800nm ~ 1750nm |
| Diode Type: | PIN |
| Responsivity @ nm: | - |
| Response Time: | - |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): | 5V |
| Current - Dark (Typ): | 100nA |
| Active Area: | 0.10mm Dia |