62A11-01-020SH
5S-62A11-01-020SH
62A11-01-020SH
OPTICAL ENCODER
Product Description
| Packaging: | 62A |
| Encoder Type: | Optical |
| Output Type: | Quadrature (Incremental) |
| Pulses per Revolution: | 32 |
| Voltage - Supply: | 5V |
| Voltage - Supply: | 1/4 Dia Flatted End |
| Detent: | Yes |
| Built in Switch: | No |
| Mounting Type: | Panel Mount |
| Orientation: | User Selectable |
| Termination Style: | Cable Leads |
| Rotational Life (Cycles Min): | 1M |
| Other: | ,,, |
Related special
- TE Connectivity
- Connector Header Through Hole 4 position 0.156" (3.96mm)
- In stock
- TE Connectivity
- Connector Header Through Hole 9 position 0.156" (3.96mm)
- Molex
- TOOL HAND CRIMPER 28-32AWG SIDE
- TE Connectivity AMP Connectors
- Connector Header Through Hole 4 position 0.100" (2.54mm)