Home All Products Resistors Through Hole ResistorsTT Electronics/Welwyn WHS5-15RJT075
WHS5-15RJT075
5S-WHS5-15RJT075
WHS5-15RJT075
RES 15 OHM 5W 5% AXIAL
Product Description
Packaging:Cut Tape (CT)
Series:WHS
Resistance (Ohms):15
Tolerance:?à5%
Power (Watts):5W
Composition:Wirewound
Features:"Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety"
Temperature Coefficient:?à200ppm/??C
Operating Temperature:-55??C ~ 155??C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:"0.276"" Dia x 0.650"" L (7.00mm x 16.50mm)"