UB5C-1R6F1
5S-UB5C-1R6F1
UB5C-1R6F1
RES 1.6 OHM 5W 1% AXIAL
Product Description
Packaging:Bulk
Series:UB
Resistance (Ohms):1.6
Tolerance:?à1%
Power (Watts):5W
Composition:Wirewound
Features:"Moisture Resistant, Pulse Withstanding"
Temperature Coefficient:?à50ppm/??C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:"0.217"" Dia x 0.500"" L (5.50mm x 12.70mm)"