15FR010E
5S-15FR010E
15FR010E
RES 0.01 OHM 5W 1% AXIAL
Product Description
Packaging:Bulk
Series:10
Resistance (Ohms):0.01
Tolerance:?à1%
Power (Watts):5W
Composition:Metal Element
Features:"Current Sense, Non-Inductive"
Temperature Coefficient:-
Operating Temperature:-55??C ~ 275??C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:"0.331"" Dia x 0.937"" L (8.40mm x 23.80mm)"
Height - Seated (Max):-
  • TE Connectivity
  • 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
  • Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
  • 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
  • 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
  • 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors